PL EN
Trening Zastępowania Agresji (ART) i jego efektywność w świetle powrotności sprawców przestępstw agresywnych do przestępstwa
 
Więcej
Ukryj
1
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Instytut Psychologii
 
2
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Koło Naukowe Psychologii Sądowej LexPsyche APS
 
 
Data nadesłania: 23-04-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 29-05-2024
 
 
Data akceptacji: 04-06-2024
 
 
Data publikacji: 24-09-2024
 
 
Autor do korespondencji
Anna Więcek-Durańska   

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
 
 
Psychoter 2024;208(1):25-42
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Głównym celem badawczym prezentowanego badania było ukazanie efektywności prowadzonych w zakładach karnych oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób skazanych za przestępstwa agresywne.

Metoda:
Badanie eksperymentalne. Losowo wyodrębniono dwie grupy badawcze (eksperymentalną i kontrolną). Uczestnicy zakwalifikowani do grupy eksperymentalnej uczestniczyli w programie korekcyjno-edukacyjnym przeznaczonym dla sprawców przestępstw agresywnych. Uczestnicy badania przyporządkowani do grupy kontrolnej w podobnym programie nie uczestniczyli. W sumie do programu Trening Zastępowania Agresji ART przystąpiło 142 osoby do grupy eksperymentalnej oraz 156 do kontrolnej. Przed rozpoczęciem programu oraz po jego zakończeniu uczestnicy badania uzupełnili zestaw kwestionariuszy psychologicznych służących do pomiaru agresji, Analizom poddano również informacje z akt penitencjarnych z pobytu w placówce. Po pięciu latach od opuszczenia zakładu karnego przez ostatniego uczestnika badania przeprowadzono kolejne analiz powrotności do zakładu karnego.

Wyniki:
Trening Zastępowania Agresji ART wydaje się ważnym i efektywnym sposobem oddziaływania wobec sprawców przestępstw agresywnych. W badaniu na populacji więziennej uzyskał on pozytywne wyniki w perspektywie krótkoterminowej, a więc w odniesieniu do czasu, w którym realizowany był program i tuż po jego zakończeniu.

Wnioski:
1. U Skazanych objętych Treningiem Zastępowania Agresji ART po przebytym oddziaływaniu obserwowano niższy poziom odczuwanego gniewu oraz mniejszy poziom gotowości do zachowań agresywnych fizycznych i agresji werbalnej. 2. Skazani po treningu wykazywali również niższy poziom wrogości wobec innych osób. 3. Ponadto u skazanych objętych oddziaływaniem zaobserwowano zmianę w funkcjonowaniu podczas odbywania kary pozbawienia wolności, co skutkowało zmniejszeniem się ilości kar dyscyplinarnych stosowanych na terenie zakładu karnego.
eISSN:2391-5862
ISSN:0239-4170
Journals System - logo
Scroll to top