PL EN
Kwestionariusz Poczucia Doznawania i Stosowania Przemocy w związkach intymnych (KPDiSP)
 
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Dolnośląski DSW, Wrocław
 
2
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, Wrocław
 
Zaznaczeni autorzy mieli równy wkład w przygotowanie tego artykułu
 
 
Data nadesłania: 20-04-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 19-05-2024
 
 
Data akceptacji: 21-05-2024
 
 
Data publikacji: 24-09-2024
 
 
Autor do korespondencji
Dorota Jolanta Dyjakon   

Uniwersytet Dolnośląski DSW
 
 
Psychoter 2024;208(1):43-53
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem skonstruowania i walidacji Kwestionariusza Poczucia Doznawania i Stosowania Przemocy w relacji intymnej (KPDiSP) jest pomoc w diagnozie i wzbogacenie kompetencji psychoterapeutów pracujących z osobami doświadczającymi trudności w związkach intymnych.

Metoda:
Kwestionariusz składa się z ośmiu twierdzeń dotyczących poczucia doznawania i stosowania przemocy. Ustosunkowując się do kolejnych twierdzeń w pięciostopniowej skali, osoba może określić poziom doznawania, ale także i stosowania przemocy. KPDiSP pozwala mierzyć poziom doświadczania i stosowania przemocy w czterech podstawowych wymiarach – emocjonalnym, seksualnym, ekonomicznym i fizycznym.

Wyniki:
Na podstawie całości przeprowadzonych analiz można stwierdzić, że kwestionariusz cechuje dobra rzetelność. KPDiSP może być używany przez terapeutów zarówno jako narzędzie służące ocenie natężenia doznawania i stosowania przemocy, ale także przez pacjentów jako materiał do analizy własnych doznań oraz zachowań partnera, pomagając im zdobyć świadomość trudności, a czasem i zagrożeń w relacji intymnej.

Wnioski:
Zaletą tego kwestionariusza jest także krótka forma ułatwiającą terapeutom i pacjentom szybkie zapoznanie się z treścią.
eISSN:2391-5862
ISSN:0239-4170
Journals System - logo
Scroll to top