ARTICLE
Humor i śmiechoterapia
Więcej
Ukryj
1
Zakład Psychoterapii i Chorób Psychosomatycznych Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Data nadesłania: 17-12-2016
Data ostatniej rewizji: 23-03-2017
Data akceptacji: 12-05-2017
Data publikacji: 31-08-2017
Psychoter 2017;181(2):65-74
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem artykułu jest przedstawienie korzyści płynących z włączenia śmiechoterapii do psychoterapii grupowej.
Metoda:
Śmiechoterapia, składająca się z różnych starannie przygotowanych zadań związanych z humorem, została eksperymentalnie włączona do terapii grupowej.Pacjenci i śmiechoterapeutka byli obserwowani zza lustra weneckiego przez doświadczonych psychoterapeutów i psychiatrę. Ocena eksperymentu opiera się na opiniach pajentów, obserwatorów i śmiechoterapeutki.
Wyniki:
Pacjenci, z wyjątkiem jednej osoby, wzięli aktywny udział w śmiechoterapii. Pacjenci byli entuzjastycznie nastawieni do tego typu terapii i wyrazili chęć do uczestniczenia w kolejnej śmiechoterapii.
śmiechoterapia dostarczyła pacjentom podwójnego wyzwolenia, od ich problemów i od typowej terapii. Dała im szansę na powrót do dzieciństwa, wywołując poczucie beztroski i spontaniczność. Śmiechoterapia wzmocniła również integrację wewnątrz grupy . Pomogła też paranoicznym pacjentom, którzy doświadczyli ambiwalencji poprzez śmiechoterapię, odblokować połączenie świadomego przeżywania z dobrymi doświadczeniami, wcześniej wypartymi.
Wnioski:
Śmiechoterapia może być wartościową częścią terapii grupowej. Przyszłe badania mogą zająć się efektami włączenia elementów śmiechoterapii w różne części terapii grupowej.