PL EN
Historie Miłosne — narzędzie do badania narracji na temat związków romantycznych
 
 
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Humanistycznospołeczny, SWPS, Wydział Psychologii
 
 
Data nadesłania: 30-09-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 24-10-2024
 
 
Data akceptacji: 16-11-2024
 
 
Data publikacji: 25-04-2025
 
 
Autor do korespondencji
Anna Papińska   

Uniwersytet Humanistycznospołeczny, SWPS, Wydział Psychologii
 
 
Psychoter 2024;211(4):5-28
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem badania było opracowanie narzędzia „Historie miłosne” do identyfikacji narracji w związkach romantycznych i sprawdzenie, jakie opowieści są związane z wyższym lub niższym poziomem satysfakcji z relacji romantycznych.

Metoda:
W badaniu wzięło udział 170 kobiet i 139 mężczyzn, którzy w jego trakcie byli w związkach romantycznych. Uczestnicy wypełniali kwestionariusz „Historie miłosne” oraz RAS (Relationship Assessment Scale), mierzący poziom satysfakcji z relacji. Zastosowano parametryczne analizy korelacji oraz testy nieparametryczne do analizy danych.

Wyniki:
Wyniki badania wskazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają niektóre wspólne, a niektóre odrębne narracje związane z wysokim poziomem satysfakcji ze związku. Kobiety ceniły wsparcie emocjonalne i poczucie wyjątkowości w relacji, natomiast mężczyźni większą wagę przywiązywali do wzajemności i przyjaźni w związku.

Wnioski:
Narzędzie „Historie miłosne” okazało się skuteczne w identyfikacji narracji związanych z satysfakcją z relacji. Może być wykorzystywane zarówno w badaniach ilościowych, jak i jakościowych, a także w pracy terapeutycznej. Narracyjne podejście pozwala na uchwycenie indywidualnych cech relacji przy jednoczesnym ilościowym ujęciu danych.
eISSN:2391-5862
ISSN:0239-4170
Journals System - logo
Scroll to top