ARTICLE
Cierpienie dziecka przewlekle chorego - oddziaływania psychologiczne wspierające jego rodzinę
Więcej
Ukryj
1
Instytut Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Data nadesłania: 29-06-2016
Data ostatniej rewizji: 07-10-2016
Data akceptacji: 28-10-2016
Data publikacji: 21-12-2016
Autor do korespondencji
Krzysztof Gerc
Instytut Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ul. Łojasiewicza 4, 30-348 Kraków, Polska
Psychoter 2016;179(4):45-56
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
W artykule, uwzględniając współczesne rozstrzygnięcia psychologii rozwojowej oraz psychologii rehabilitacji, zawarta jest próba charakterystyki różnic dotyczących doświadczania przez dziecko cierpienia w sensie ogólnym oraz bólu fizycznego. Ból interpretowany jest jako konkretne doznanie somatyczne o dużej intensywności, stanowiące konsekwencję zaburzeń, wynikających z choroby oraz zakłócenia funkcjonowania organizmu, cierpienie natomiast oznacza intensywnie przykre odczucie emocjonalne o nieokreślonej specyfice, posiadające swoiste korelaty fizjologiczne.
Dziecko w toku swojego życia, doświadczając przewlekłej choroby lub trwałej i widocznej niepełnosprawności, może doznawać różnego rodzaju poczucia straty, która w wielu sytuacjach oznacza dla niego samego oraz jego rodziny doświadczenie intensywnej rozpaczy.
Cierpienie dziecka, adekwatnie do etapu jego rozwoju, często współwystępuje z:
- dostrzegalnym zakłóceniem rozwoju poznawczego i społeczno-emocjonalnego, spowodowanym przez działanie niezrozumiałych i przykrych dla dziecka bodźców;
- zaburzeniem rozwoju tożsamości oraz integralności osobowej;
- stopniową utratą nadziei na zachowanie potencjalnej sprawności;
- relatywną dezorganizacją aktywności i funkcjonowaniem w warunkach pobudzenia, uwarunkowanego bólem i utratą poczucia bezpieczeństwa.
Wskazane formy percepcji rzeczywistości są związane z występowaniem u cierpiących, chorych dzieci określonych postaw, przekonań, emocji oraz reakcji, stanowiących konsekwencję doświadczenia straty, dotyczącej bezpośrednio chorego dziecka oraz całego systemu rodzinnego.
W podsumowaniu artykułu sformułowano próbę odpowiedzi na pytanie: co i w jaki sposób komunikować dzieciom w sytuacji doznawania przez nie cierpienia oraz w jaki sposób, korzystając z dostępnych możliwości organizacyjnych, zapewnić efektywne wsparcie?